Skąd bank bierze pieniądze do udzielania kredytów?

Wiele osób z pewnością zastanawia się skąd właściwie bank u którego bierzemy kredyt ma na to pieniądze. Pora bliżej przyjrzeć się tej kwestii, aby móc mieć pełny obraz tego skąd pochodzą pieniądze, które otrzymujemy do ręki lub w formie przelewu na konto po zaakceptowaniu prośby o kredyt.

Depozyty

Bank oprócz udzielania kredytów przyjmuje także depozyty. Depozyty to po prostu oszczędności zgromadzone przez klientów danego banku. Przechowując oszczędności na koncie można zyskać określoną kwotę miesięcznie, w zależności od oprocentowania. Na ten temat można przeczytać więcej na stronie https://blogbank.pl/porady/stopa-procentowa-czym-jest-i-jak-obliczyc-stope-procentowa-268/. Jeśli jednak spojrzymy na poziom oprocentowania oszczędności do oprocentowania kredytów to zauważymy znaczną różnicę. Nawet jeśli następuje zmiana stóp procentowych to i tak te wskaźniki zawsze się od siebie różnią. Jeśli więc część klientów przechowuje pieniądze, a inna część klientów korzysta z kredytów to właśnie na tej różnicy bank jest w stanie zarobić. Warto zauważyć, że w obecnych czasach przechowywanie pieniędzy w banku jest korzystne i bezpieczne, a przy tym daje możliwość zminimalizowania skutków związanych z inflacją. Zamiast więc trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, zdecydowanie lepszym wyborem jest po prostu konto bankowe. Pieniądze przechowywane w banku nie są wypłacane wszystkim klientom w tym samym czasie, więc zawsze istnieje rezerwa, którą można przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie instytucji oraz jednocześnie na obsługę kredytową. Wybierając konto bankowe do przechowywania oszczędności każdy wybierze to, które oferuje korzystne oprocentowanie i lepsze warunki – bank może więc zastosować zachętę w postaci zwiększenia oprocentowania depozytów w przypadku jeśli nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich osób, które potrzebują skorzystać z kredytów. Taka sytuacja jednak nie powinna mieć miejsca, ponieważ bank jest w stanie na bieżąco szacować i dostosowywać ofertę kredytową do własnego budżetu i możliwości.

Kapitał własny

Każdy bank komercyjny rozpoczynający swoją działalność na rynku musi mieć pewną kwotę kapitału początkowego. Tym samym już na początkowym etapie swojej działalności dysponuje możliwością udzielania kredytów i oferuje szeroką gamę innych instrumentów finansowania. Ten kapitał własny służy inwestowaniu, co oznacza, że pieniądze udzielane w formie kredytu wracają do banku z dużym zyskiem. Dodatkowo bank zarabia na różnego rodzaju prowizjach i dodatkowych elementach, które dość często są wprowadzane do umów kredytowych, jak na przykład ubezpieczenia. Skąd jednak bank ma ten kapitał własny? Zwykle instytucja bankowa powstaje przy udziale wielu inwestorów, którzy dysponują odpowiednią ilością gotówki oraz wkładem w postaci na przykład środków trwałych. W ten sposób bank jest w stanie uruchomić własną działalność dysponując dużym kapitałem własnym i w trakcie działalności nieustannie zwiększać wartość, tym samym gwarantując zysk swoim inwestorom.

Pożyczanie między bankami

Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest to, że banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Nie ma w tym nic dziwnego i jest to wpisane w naturalny obieg pieniądza. Tego typu sytuacje mogą mieć związek z większym niż zazwyczaj zapotrzebowaniem klientów na kredyty lub brakiem płynnej gotówki, którą można wypłacić klientom. W takim przypadku bank może sięgnąć po możliwość pożyczki z innego banku z którym wiąże je pewna umowa partnerska. Pożyczanie pieniędzy w ten sposób zwykle nie jest obciążone wysokimi opłatami, a dużą zaletą tego rozwiązania jest po prostu szybkość uzyskania konkretnej kwoty pieniędzy.

Gdzie w Krzeszowicach warto wziąć kredyt lub pożyczkę?

W Krzeszowicach jest kilka placówek banków do których warto się udać, aby uzyskać atrakcyjną ofertę kredytową lub pożyczkową. Jednym z popularniejszych banków jest PKO Bank Polski S.A., którego oddział znajduje się przy ulicy Kościuszki 44. Nieopodal centrum miasta znajduje się placówka Alior Banku na ulicy Wyki 3, a na ulicy Rynek 34 znajduje się placówka banku Pekao S.A.