Wielu rodziców zastanawia się na czym polega różnica pomiędzy przedszkolem prywatnym, a przedszkolem publicznym? Przed rodzicami jest "twardy orzech do zgryzienia". Na pewno będzie im prościej podjąć ostateczną decyzję, gdy zapoznają się z cechami przedszkola niepublicznego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
Co rozumiemy przez niepubliczne przedszkole?
Na rynku znajdziemy zarówno przedszkole prywatne, jak i także przedszkole państwowe. Przedszkola państwowe prowadzone są przez samorządy. W związku z powyższym placówki te, określane są mianem samorządowych lub też miejskich. Bardzo ważne jest to, że gminy nie mają obowiązku prowadzenia na swoim terenie przedszkola, ale muszą zapewnić koniecznie dzieciom sześcioletnim możliwość pójścia do tak zwanej "zerówki".
Zaś przedszkola prywatne są prowadzone oraz zakładane przez osoby prawne czy też osoby fizyczne, które nie są w żadnym wypadku jednostkami samorządów terytorialnych. Nadzór nad ich funkcjonowaniem stanowi Kurator Oświaty. Oczywiście podlegają także kontroli Sanepidu. Aby mogły funkcjonować muszą spełniać jasno określone normy. Rodzice w ich wypadku nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich dzieci.
Czym wyróżniają się przedszkola prywatne?
Przedszkola prywatnie nie są organizacyjnie zależne od samorządów. Do tego nie są one finansowane ze środków publicznych. Bardzo ważne jest także to, że nie obowiązuje w nich w żadnym wypadku rejonizacja. To tak naprawdę rodzice decydują, do której konkretnie instytucji zapiszą swoje kochane pociechy. Oczywiście bardzo ważnym dla rodziców kryterium jest edukacja przedszkolna i ogólnie rzecz biorąc oferta edukacyjna. Cenione przedszkola prywatne proponują bardzo często niezmiernie bogaty pakiet zajęć. W niektórych przedszkolach są one niezmiernie sprofilowane. Dzięki temu taka oferta jest w stanie spełnić wszelkie potrzeby oraz wymagania dzieci, a co najważniejsze pielęgnować ich talent. Dzieci mogą się uczyć języków obcych, brać udział w plastycznych zajęciach oraz do tego rozwijać kreatywność całkiem innymi metodami. Niepubliczne przedszkola nie są w żadnym wypadku prawnie zobowiązane do posiadania rozbudowanego kuchennego zaplecza. Z tego właśnie względu takowe placów współpracują bardzo często z cateringowymi firmami. Jednak znajdziemy spokojnie takie przedszkola, które mają swoją kuchnię. Co więcej są to przedszkola z kuchniami świetnie wyposażonymi. Jak najbardziej interesujemy się właśnie takimi placówkami.
Zaletą placówek prywatnych jest również sam fakt, że przedszkola te pracują także w wakacje. W tym samym okresie przedszkola miejskie są zamykane czasowo. Dla wielu rodziców jest to najważniejsza kwestia. Chyba nikt nie ma dwóch miesięcy urlopu wakacyjnego, prawda?
Wiemy oczywiście, że bardziej kosztowne jest wysłanie dziecka do przedszkola prywatnego. Wiadomo jednak, że są one warte swojej ceny. Oczywiście rodzice muszą sobie wszystko przemyśleć na spokojnie i podjąć ostateczną decyzję.
Więcej informacji
Poznaj językowo-sportowe przedszkole w Warszawie - zapoznaj się z ofertą edukacyjną