Mieszkanie dla studenta w Krakowie – czy to dobra inwestycja?

Rodzice, których dzieci wyjeżdżają na studia do innego miasta, nie zawsze są przekonani co do akademika czy stancji. Niektórzy po przekalkulowaniu kosztów podejmują decyzję o zakupie mieszkania. Czy rzeczywiście warto kupić mieszkanie studentowi?

Jak prezentuje się krakowski rynek nieruchomości?

Prężnie działający deweloperzy co roku oddający do użytku gotowe mieszkania Kraków postrzegają jako atrakcyjny rynek. Ma to związek m.in. z liczbą osób, które rokrocznie przyjeżdżają do tego miasta w celach edukacyjnych, zarobkowych czy na wakacje. Niestety, duża popularność Krakowa powoduje, że właściciele mieszkań cyklicznie podnoszą ceny. Z raportu Amron-Sarfin wynika, że w IV kwartale 2020 r. średnia miesięczna stawka czynszu najmu wynosiła 1275 zł. Na początku ubiegłego roku średnia cena była wyższa o 16 proc. – spadek ten ma jednak ścisły związek z pandemią COVID-19.

Studenci, którzy nie otrzymali miejsca w akademiku, z reguły muszą szukać prywatnej kwatery. Na początku 2020 r. – przed wprowadzeniem zdalnych zajęć – za wynajem kawalerki w Krakowie trzeba było zapłacić średnio ok. 1500 zł. Jeżeli dodać do tego jeszcze koszty utrzymania, to kwota ta często była wyższa niż rata kredytu hipotecznego.

Wynajem czy zakup mieszkania w Krakowie dla studenta?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie – wiele zależy zarówno od preferencji, jak i finansowych możliwości studenta i jego rodziny. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę wysokie stawki za wynajem mieszkania, to zakup lokalu mieszkalnego może się opłacać. Trzeba pamiętać, że:

  • Kredyty bankowe są oferowane na korzystnych warunkach. Osoby, które mają stabilne zatrudnienie, nie powinny mieć problemu z uzyskaniem finansowania.
  • W okresie wakacji mieszkanie można wynajmować turystom i w ten sposób czerpać dodatkowe zyski. To rozwiązanie jest bardzo popularne wśród właścicieli oferujących studentom lokum na czas roku akademickiego.
  • Koszt miesięcznej raty kredytu można obniżyć, kupując np. 3-pokojowe mieszkanie. Wówczas pozostałe pokoje można wynająć, uzyskując w ten sposób sumę, która częściowo pokryje ratę.

Jeżeli student przerwie naukę lub po jej ukończeniu będzie chciał wrócić do rodzinnego miasta, to mieszkanie będzie można sprzedać lub wynająć. Wybór drugiej opcji gwarantuje środki na dalszą spłatę kredytu.

Jakie wady i zalety ma zakup mieszkania dla studenta?

Podstawową zaletą zakupu nieruchomości jest możliwość wyboru jej lokalizacji. Niestety, nie wszystkie akademiki czy dostępne mieszkania studenckie znajdują się w pobliżu uczelni, a to z kolei powoduje, że student lub jego rodzina ponoszą dodatkowe koszty związane z dojazdami. Na plus należy też zaliczyć bardziej komfortowe warunki nauki i większą prywatność. Student otrzymuje do swojej dyspozycji pokój lub nawet całe mieszkanie, a nie jedynie kilka metrów.

Nabycie lokalu z myślą o studencie ma też swoje wady. Zakup mieszkania – poza koniecznością spłaty kredytu hipotecznego – może oznaczać wyższy koszt. Zależy to jednak od wyboru mieszkania i tego, czy wolne pomieszczenia zostaną wynajęte. Student, który mieszka samodzielnie, nie angażuje się też w życie społeczne uczelni tak bardzo jak student mieszkający w akademiku.