Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej frankowiczów zastanawia się nad wkroczeniem na drogę sądową, aby walczyć o odzyskanie utraconych pieniędzy. O ile jeszcze kilka lat temu taki scenariusz wydawał się praktycznie nierealny, o tyle dzisiaj, pomoc dla frankowiczów pozwala na skuteczną walkę o swoje prawa. W tym celu warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można odzyskać nadpłatę kredytu.

Nawet 60% mogą odzyskać frankowicze

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości pokrywa się z przychylnymi wyrokami polskich sądów na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Orzecznictwo przeszło spore zmiany, dzięki czemu, pojawiły się realne możliwości walki o swoje prawa. Ryzyko kursowe, które często było marginalizowane przez banki zachęcające do kredytów frankowych, doprowadziło do ogromnego zadłużenia wielu tysięcy klientów. Bezwzględne zapisy umowy kredytowej sprawiły, że w przypadku wielu osób, osiągnięta kwota długu była nie do spłacenia przy obecnych zarobkach.

Zmiany notowań franka szwajcarskiego doprowadziły do tego, że kredytobiorcy zapłacili za kredyt we frankach nawet kilkukrotnie więcej niż w przypadku zobowiązania w złotówkach. Dlatego tak wielu klientów ubiega się o odwalutowanie kredytu. W takiej sytuacji, pomoc dla frankowiczów pozwala na odzyskanie nawet od 30 do 60% spłaconej kwoty. Natomiast w przypadku osób wciąż spłacających swoje zobowiązanie, może się okazać, że po odwalutowaniu kredyt został już spłacony. Warto zatem jak najszybciej zainteresować się tym zagadnieniem.

Sądy stają po stronie frankowiczów

Pierwsze optymistyczne zmiany w orzecznictwie zaczęły pojawiać się już trzy lata temu. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze wyroki, które szczęśliwie zakończyły sprawę frankowiczów. W życie miała wejść również ustawa frankowa, ale rządzący ostatecznie nie doprowadzili do sfinalizowania tej kwestii. Obecne orzecznictwo jest dostatecznie mocne, aby każdy klient mógł dochodzić swoich praw. Kredyty frankowe 2018 w sporej liczbie zostały odwalutowane, a frankowicze odzyskali swoje pieniądze. Liczba spraw zakończonych w ten sposób będzie stale rosnąć, a to oznacza, że banki znalazły się w bardzo trudnym położeniu.

Jak dochodzić swoich spraw przed sądem?

Przede wszystkim, samodzielna walka z bankiem mija się z celem. W takiej potyczce jesteśmy z góry skazani na porażkę, o ile nie dysponujemy ogromną wiedzą z zakresu prawa. Warto zatem sprawdzić aktualny kancelarie frankowe ranking i wybrać pomoc ze strony doświadczonych i wykwalifikowanych radców prawnych. Taka pomoc frankowiczom przynosi najlepszy rezultat, ponieważ jest indywidualnie dostosowana do potrzeb wszystkich klientów. Jeśli zdecydujemy się walczyć o odzyskanie pieniędzy, potrzebny jest kredyty we frankach pozew sformułowany przez radcę. Następnie, rozpocznie się kilkumiesięczna batalia złożona z kilku rozpraw.

Frankowicze mogą jednak w końcu optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Coraz więcej przychylnych decyzji sądów pokazuje, że specjalistyczna pomoc dla frankowiczów stoi na coraz wyższym poziomie. Dzięki temu, kredytobiorcy nawet po kilku latach od ostatniej raty mogą domagać się zwrotu nadpłaty powstałej na skutek niekorzystnej indeksacji. Odfrankowanie kredytu to obecnie najkorzystniejszy rezultat, jakim może zakończyć się prawna pomoc frankowiczom.

Kredyty we frankach – jak walczyć o zwrot nadpłaty?