Nawet rutynowa wizyta u ginekologa może wywoływać stres. Jak się go pozbyć? Kluczem jest prawidłowe przygotowanie się do badania ginekologicznego – dowiedz się, co zrobić, aby poczuć się pewniej.
Kiedy najlepiej umówić się na wizytę u ginekologa w Wrocławiu?
Przygotowania do wizyty warto rozpocząć od wytypowania optymalnego terminu. Jaki jest najlepszy czas na wizytę w gabinecie ginekologicznym w Wrocławiu? W ciągu 10 dni po zakończeniu miesiączki – wówczas masz już za sobą m.in. napięcie przedmiesiączkowe, które może być dodatkowym źródłem dyskomfortu. W tym okresie jest też możliwe przeprowadzenie różnych badań – jak można przeczytać na stronie ginvita.pl, choćby cytologii.
Czy możesz umówić się na wizytę u ginekologa w czasie miesiączki? Tak, jeżeli:
- podczas wizyty nie będzie wykonywana cytologia;
- masz w planach założenie lub wyjęcie spirali domacicznej;
- przypadek jest nagły – nie jest to rutynowa, ale pilna wizyta.
Co warto wiedzieć przed wizytą u prywatnego ginekologa we Wrocławiu?
Do wizyty u ginekologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać, chociaż jest kilka zasad, o których warto pamiętać. Jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek, unikniesz m.in. dodatkowej wizyty w prywatnym gabinecie ginekologicznym we Wrocławiu.
Na 2-3 dni przed wizytą u ginekologa:
- nie stosuj środków dopochwowych;
- nie wykonuj irygacji pochwy;
- powstrzymaj się od współżycia.
W dniu wizyty w gabinecie ginekologicznym:
- pamiętaj o higienie – weź prysznic przed udaniem się do kliniki ginekologicznej we Wrocławiu;
- nie stosuj pudru do higieny intymnej;
- opróżnij pęcherz – chyba że otrzymasz inne zalecenia.
Jakie pytania może zadać ginekolog w klinice ginekologicznej we Wrocławiu?
Jeżeli nie będzie to Twoja pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym, to z pewnością wiesz, że specjalista przeprowadzi nie tylko badania, ale również wywiad. Stąd też przygotowując się do wizyty u ginekologa, warto przypomnieć sobie listę najczęściej zadawanych przez niego pytań. Na niektóre z nich mogłaś już wcześniej odpowiadać – po zmianie lekarza pojawią się one jednak ponownie.
O co może zapytać ginekolog – przykładowe pytania:
- W jakim wieku miałaś pierwszą miesiączkę?
- Czy masz regularne miesiączki?
- Czy krwawienia są bolesne?
- Czy zaobserwowałaś u siebie dolegliwości w postaci np. pieczenia lub suchości?
- Kiedy ostatnio miałaś cytologię?
- Czy stosujesz środki antykoncepcyjne?
- Czy w Twojej rodzinie były zachorowania np. na raka piersi?
Jak się ubrać na wizytę u ginekologa w Wrocławiu?
Twój komfort jest najważniejszy – wybierz taki ubiór, w którym czujesz się najlepiej. Jeżeli preferujesz spodnie, nie ma przeciwwskazań do ich założenia. Jednak w dniu wizyty lepszym wyborem może okazać się spódniczka lub sukienka. Dlaczego? Bo wówczas będziesz musiała zdjąć jedynie bieliznę – dzięki temu nie będziesz odczuwać skrępowania. Taki strój pozwala też uniknąć zakłopotania, gdyby w gabinecie w klinice ginekologicznej we Wrocławiu zabrakło spódniczek ginekologicznych.
Wizyta u prywatnego ginekologa we Wrocławiu – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Jeżeli umówiłaś się do ginekologa po dłuższej przerwie, dobrym pomysłem będzie wykonanie przed wizytą badań – mowa tu o badaniach laboratoryjnych. Wymienić wystarczy badanie poziomu hormonów we krwi czy poziomu cukru we krwi.
Nie masz żadnych wyników badań? Nie musisz się martwić. Jeżeli po przeprowadzeniu wywiadu i badania ginekologicznego lekarz uzna, że konieczne jest np. oznaczenie stężenia TSH, otrzymasz od niego skierowanie.