Zerowy PIT – czym jest i kiedy warto złożyć?

Prawo mówi, że każdy kto uzyskał jakiś przychód jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, jednak, co w sytuacji, gdy osiągnięty przychód nie podlega opodatkowaniu? Czy trzeba wtedy złożyć PIT zerowy? Kto ma taki obowiązek, a kto może zrezygnować ze składania PIT?

Czym jest zerowy PIT?

PIT zerowy to deklaracja podatkowa wypełniona mimo braku przychodów. Wypełnione są jedynie dane podatnika, a w rubrykach dotyczących przychodów i poniesionych kosztów wypełnione są same 0. Program do PIT dostępny za darmo umożliwia jego szybkie wypełnienie i wysłanie do właściwego Urzędu Skarbowego. Jego składanie jest w większości przypadków nieobowiązkowe, ale może być przydatne.

Kto jest zwolniony ze składania PIT?

Deklaracji podatkowej nie muszą składać osoby, które osiągały dochód zwolniony z opodatkowania. Dotyczy to przede wszystkim świadczeń emerytalnych, rentowych, rodzinnych, a także alimenty, odszkodowania i zadośćuczynienia. Również niektóre nagrody są zwolnione z podatku dochodowego. Złożenie zeznania rocznego nie jest obowiązkowe także dla osób, które we wcześniejszych latach uzyskiwały przychody, ale zakończyły prowadzenie działalności gospodarczej i nie pracują w oparciu o żadną umowę. Podatku nie trzeba płacić również, gdy nieruchomość pochodzącą ze spadku sprzedało się co najmniej 5 lat po jej uzyskaniu. Warto pamiętać, że przepisy mówią o ponad 150 sytuacjach, w których przychód nie podlega opodatkowaniu, dlatego jeśli pozyskane zostały dochody z nietypowych źródeł, to warto sprawdzić, czy trzeba od niego odprowadzić podatek dochodowy.

Kto musi złożyć PIT mimo braku przychodów?

Wyjątkiem od sytuacji, gdy brak przychodów zwalnia z obowiązku składania PIT jest posiadanie działalności gospodarczej mimo braku jakichkolwiek przychodów. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy przestali prowadzić firmę, ale jej nie zamknęli wciąż muszą złożyć odpowiedni PIT. Dotyczy to również zawieszenia działalności gospodarczej oraz sytuacji, gdy uzyskany przychód jest mniejszy niż koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji nie powstaje dochód lecz strata, którą można odliczyć od podatku dochodowego w ciągu kolejnych 5 lat od jej powstania.

Kiedy warto złożyć zerowy PIT?

Mimo że składanie PIT-u zerowego w większości przypadków jest nieobowiązkowe, to czasem może być przydatne. Przede wszystkim wiele instytucji wymaga zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów, a złożona deklaracja podatkowa to najlepsze poświadczenie tego, ile się zarabia. W przypadku PIT-u zerowego będzie można złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach, a właściwie ich braku. Zaświadczenie takie może być przydatne w przypadku ubiegania się o świadczenia socjalne. Jeśli nie złożyć się deklaracji zerowej, to Urząd Skarbowy może jedynie wydać zaświadczenie o braku złożenia deklaracji podatkowej, co nie jest tożsame z zaświadczeniem o braku dochodów. Wiele osób składa również PIT zerowy, aby uniknąć wezwania do urzędu skarbowego w celu złożenia wyjaśnień dlaczego PIT nie został złożony.