Chlorek metylenu (dichlorometan) –właściwości i zastosowanie

To organiczny związek chemiczny z grupy halogenków alkilowych, używany jest jako bardzo skuteczny rozpuszczalnik, stosowany np. do wypełnień kanałowych, gutaperki, przy produkcji farb i lakierów, chemii gospodarczej i budowlanej, a także w produkcji substancji klejących, olei, samarów i tworzyw sztucznych. Chlorek metylenu (dichlorometan) w pokojowej temperaturze, przy ciśnieniu atmosferycznym jest szybko parującą i bezbarwną cieczą.

Szeroko stosowany w produkcji folii zabezpieczającej i poliwęglanu, jako rozpuszczalniki do powlekania, odtłuszczacze metali, gazowe propelenty aerozolowe, poliuretanowe środki spieniające, środki ułatwiające wyjmowanie z formy

Chlorek metylenu a bezpieczeństwo użytkowania

Choć dichlorometan jest najmniej szkodliwym z chlorowych pochodnych węglowodorów, wciąż jego duża lotność zwiększa niebezpieczeństwo zatrucia. Może zadziałać drażniąco na skórę, a wchłonięty przez drogi oddechowe lub połknięty może powodować narkozę i utratę przytomności. Choć jako związek chemiczny wydaje się być obojętny, ze względu na trójwymiarowy efekt elektronowy, zwykle nie uczestniczy w reakcjach chemicznych. Jednak może również uczestniczyć w reakcji w odpowiednich warunkach.

Przed zakupem należy doprecyzować jego zastosowanie i upewnić się, że będzie to bezpieczne. Warto zapytać producenta, czy Twoje przeznaczenie chlorku metylenu nie będzie groźne dla zdrowia lub szkodliwe dla materiału.