Jak zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Rosnąca inflacja w połączeniu z niskim oprocentowaniem lokat bankowych powoduje, że wiele osób poszukuje alternatywnych metod, by chronić wartość posiadanych oszczędności. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest lokowanie środków na rynku nieruchomości. Poznaj 5 sposobów inwestowania w nieruchomości.

  1. Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy

Wynajem posiadanego mieszkania to jedna z metod zarabiania na nieruchomościach. Z najemcami chcesz podpisać umowę na dłuższy okres? Jeżeli ofertę kierujesz do rodzin z dziećmi, lokal powinien znajdować się w spokojnej, ale dobrze skomunikowanej okolicy. Dobrym przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż w Czyżynach – osiedle powstaje w niewielkiej odległości od centrum, a w najbliższym sąsiedztwie znajduje się plac zabaw oraz liczne punkty handlowo-usługowe.

Kupując mieszkanie pod wynajem długoterminowy, zwróć uwagę na jego metraż. Najchętniej wynajmowane są lokale o powierzchni 30-40 mkw.

  1. Zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy

Mieszkanie możesz kupić z myślą o jego częstym wynajmie na krótkie okresy. Wówczas kluczowa jest lokalizacja – najlepiej, aby lokal znajdował się w centrum miasta lub miejscowości turystycznej. Istotny będzie też standard wykończenia – im wyższy, tym lepiej.

Dysponując mieszkaniem urządzonym z myślą o turystach czy podróżujących przedsiębiorcach, możesz liczyć na wysoki przychód. Z drugiej strony będzie on uzależniony od podejmowanych działań, w tym promowania nieruchomości w serwisach rezerwacyjnych. Z reguły jednak na wynajmie krótkoterminowym można zarobić więcej niż na wynajmie długoterminowym.

  1. House flipping

To kolejny sposób, aby zarabiać na nieruchomościach. Na czym polega house flipping? Na zakupie mieszkania wymagającego odświeżenia lub remontu i odsprzedaży go z zyskiem. Niestety, w przypadku house flippingu nie wystarczy jedynie kapitał – potrzebny jest jeszcze czas, aby wykonać niezbędna prace. Do tego potrzebna będzie zaufana ekipa remontowa.

House flipping wiąże się z większym ryzykiem, szczególnie dziś, gdy ceny materiałów budowlanych rosną z tygodnia na tydzień. Jeżeli nie jesteś związany z branżą budowlaną, powinieneś zacząć od solidnych szkoleń.

  1. Zakup dużej nieruchomości i jej podział

Dostrzegasz potencjał w nieruchomościach? Rozważ zakup dużej nieruchomości, którą będziesz mógł podzielić i w ten sposób uzyskać kilka niezależnych mieszkań o małym metrażu. Chętnych na takie lokale nie brakuje – dotyczy to szczególnie dużych miast.

Jakie nieruchomości idealnie nadają się do takich inwestycji? Inwestorzy często decydują się na zakup dużych mieszkań w kamienicach, z których z powodzeniem można zrobić co najmniej dwa lokale. Popularne są też modyfikacje w obrębie domów-kostek. Z ich podziału również można uzyskać co najmniej dwa mieszkania.

  1. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

To rozwiązanie dla osób z dużymi środkami, gdyż inwestowanie w nieruchomości komercyjne wiąże się z wyższymi kosztami. Zakup lokalu usługowo-handlowego w centrum miasta może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę i w perspektywie czasu przynieść znacznie wyższe zyski niż wynajem mieszkania.

Myślisz o inwestowaniu w nieruchomości komercyjne, ale nie masz wystarczających oszczędności? Rozważ crowdfunding nieruchomości komercyjnych, czyli społecznościowe inwestowanie w lokale i obiekty komercyjne. Od niedawna ta metoda jest dostępna dla inwestorów z Polski – na rynku działają firmy, które specjalizują się w tym modelu inwestycyjnym.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl