Namiot przemysłowy to ciekawa alternatywa dla obiektów stacjonarnych. Trzeba mieć jednak na względzie to, że postawienie takiego obiektu produkcyjnego, który w zamierzeniach ma być tymczasowy wymaga posiadania odpowiednich pozwoleń.

Aby uzyskać pozwolenie na postawienie hali namiotowej musimy udać się do Urzędu Miasta – w przypadku jeśli obszar na którym chcemy budować znajduje się w obrębie danego miasta. Natomiast jeśli miejsce na konstrukcję znajduje się w obszarze małej miejscowości lub wsi należy udać się do Starostwa Powiatowego. W tym miejscu należy pamiętać, że nie może być to obiekt namiotowy postawiony na czas dłuższy niż 180 dni. Takie są wymogi prawne – o tym w dalszej części tego artykułu. W przypadku czasu dłuższego niż to ustawowe 180 dni byłoby konieczne pozwolenie budowlane. Jednak w sytuacji chęci postawienia konstrukcji tymczasowej składamy w takim urzędzie wniosek zgłoszenia wznoszenia obiektu. Trzeba też zaznaczyć, że wniosek ma złożyć przedsiębiorca, który wynajmuje lub posiada takie obiekty. Dość mylnym przeświadczeniem jest to, że o procedurę dotyczącą pozwolenia ma zatroszczyć się firma, która wypożycza namioty produkcyjne.

Zgłoszenie w urzędzie ma na celu również wskazanie przeciwwskazań dla danego obiektu. Dlatego też urząd lub inne instytucje mogą zgłosić sprzeciw. Zwykle jednak nie dochodzi do takiej sytuacji i po upływie 30 dni od momentu złożenia wniosku zgłoszenie zostaje zaakceptowane z automatu. Należy podkreślić, że prace związane ze stawianiem przestrzeni namiotowej należy rozpocząć dopiero po zaakceptowaniu takiego wniosku. Przykładowo w kwestii sprzeciwu urząd może zgłosić problemy odnośnie zaburzenia stylistyki danego miejsca lub nieodpowiednich grafik na obiekcie.

Dość częstym błędem na który zwraca uwagę producent namiotów jest to, że przedsiębiorca musi koniecznie zwracać uwagę, aby obiekt nie był trwale połączony z gruntem. W myśl ustawy konieczne jest pozostawienie miejsca takim jaki został zastany przed postawieniem namiotu. Warto też zauważyć, że obiekty typu hale namiotowe całoroczne są również akceptowalne w granicach określenia obiektu tymczasowego. Samo określenie dotyczy okresów roku ich używania i odporności na niesprzyjające warunki pogodowe. Oczywiście wszystkie namioty producentdostosowuje do trudnych warunków, ale obiekty całoroczne są w tej kwestii zdecydowanie bardziej przystosowane na wyjątkowo niekorzystną aurę pogodową.

O czym warto jeszcze wiedzieć? Jeśli zamierzamy postawić namiot przemysłowy, który ma spełniać również funkcje publiczne, przykładowo jako pokaz maszyn produkcyjnych dla odwiedzających, należy posiadać opinię rzeczoznawcy w kwestii przeciwpożarowej. Dodatkowo jeśli w takim obiekcie będzie poczęstunek lub sama hala przemysłowa ma związek z produkcją żywności, wtedy należy zadbać również o opinię sanepidu.

Wracając do kwestii czasu dłuższego niż 180 dni – co jeśli chcemy postawić namiot na tak długi czas? Potrzebne jest nam zwyczajne pozwolenie budowlane – nie różni się niczym od typowego pozwolenia na postawienie obiektu stacjonarnego. Wymaga od nas więc projektu budowy, zatrudnienia kierownika budowy oraz zatroszczenia się o opinię inspektora nadzoru. Na koniec konieczne jest jeszcze pozwolenie na użytkowanie takiej hali. W tym przypadku procedura zamyka się zwykle w okresie od miesiąca do maksymalnie 3 miesięcy. Warto też uzmysłowić sobie, że te skomplikowane kwestie można w prosty sposób wyjaśnić u samego producenta namiotów w momencie kupna lub wypożyczenia takiego obiektu.

Prawne uwarunkowania dla namiotu przemysłowego