Umowa na wyłączność - zalety i wady

Planując sprzedać dom lub mieszkanie z pewnością wiele osób swoje kroki kieruje do lokalnego biura nieruchomości. Zwykle podczas rozmowy z konsultantem można otrzymać propozycję związaną z podpisaniem umowy na wyłączność. Czy takie coś ma sens i jakie niesie to ze sobą wady i zalety?

Czym jest umowa na wyłączność przy sprzedaży nieruchomości?

Umowa na wyłączność to po prostu umowa w której deklarujemy to, że sprzedaż nieruchomości odbędzie się tylko i wyłącznie za pośrednictwem tego konkretnego biura nieruchomości. Jest to więc przeciwieństwo umowy otwartej, gdzie istnieje możliwość nawiązania współpracy z wieloma różnymi firmami. W przypadku umowy otwartej wynagrodzenie za wykonanie zlecenia trafia do firmy której udało się jako pierwszej sprzedać taką nieruchomość. Natomiast umowa na wyłączność jest dość często proponowana przez różnego rodzaju biura nieruchomości i odzwierciedlenie tego znajduje się w specjalnej klauzuli, którą podpisuje się wraz z umową. Oznacza to, że tylko ten jeden pośrednik będzie odpowiedzialny za właściwą promocję oraz będzie wynagrodzony za sprzedaż domu lub mieszkania zleconego przez klienta.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim - https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-krakow-biezanow-prokocim/

Zalety podpisania umowy na wyłączność

Wśród zalet podpisania umowy na wyłączność na pierwsze miejsce z pewnością wysuwa się to, że agencja nieruchomości z pewnością będzie traktować sprzedaż nieruchomości priorytetowo. Nie będzie więc obawiać się inwestować własnych środków w promocję i inne działania, które pozwolą skutecznie zachęcić klientów do kupna. Duże zaangażowanie agencji nieruchomości z pewnością się opłaci i wpłynie pozytywnie na to jak szybko dojdzie do podpisania umowy z nowym właścicielem nieruchomości.

Właściciel domu lub mieszkania przy podpisaniu takiej umowy na wyłączność z biurem nieruchomości nie musi zaprzątać sobie więcej głowy tym, aby znaleźć nowych pośredników. Może spokojnie zamknąć ten rozdział i oczekiwać na pojawienie się szybkich rezultatów, które przyniosą mu konkretne korzyści w postaci dobrej ceny za jego nieruchomość. Wszystkimi kwestiami zajmie się pośrednik, który będzie na bieżąco informował o postępach.

Wady podpisania umowy na wyłączność

Istotną wadą, która może dotyczyć jedynie skrajnych sytuacji jest ta związana z nieefektywnym działaniem konkretnego biura nieruchomości. Jeśli podpisaliśmy umowę na wyłączność to nie możemy się teraz z niej wycofać i jeśli uważamy, że inne biuro poradziłoby sobie z tym lepiej to jesteśmy w trudnej sytuacji. Inną wadą jest to, że jeśli z jakichś względów nie chcemy sprzedać nieruchomości to trzeba będzie zapłacić za zerwanie umowy. Zwykle w tego typu umowie znajduje się odpowiednia klauzula, która powoduje to, że w przypadku zerwania takiej umowy przed określonym czasem należy zapłacić karę umowną.