Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Stanisław Lem, jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa udostępnia kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

Dostęp do utworów takich, jak:

Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
Maszyna Trurla z Cyberiady
Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów
– fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
– zbiór esejów Dialogi
– esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym dolnym rogu wybranego utworu i wybrać jeden z dostępnych formatów.

Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

Obraz grafiki użytej na okładce Dzienników gwiazdowych
Obraz grafiki użytej na okładce Dzienników gwiazdowych