Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Stanowienie wysokości wynagrodzeń, rozliczanie urlopów i prowadzenie dokumentacji, to tylko kilka przykładów tego, co wchodzi w zakres specjalistów ds. kadr i płac. Jest to obszar działań, gdzie wymagana jest doskonała znajomość przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Na tym stanowisku, ceni się przede wszystkim wysoki poziom komunikatywności oraz skrupulatność i dokładność.

Prowadzenie akr pracowników, skanowanie dokumentów, dobrze utrzymane archiwum medyczne i sprawne wykonywanie rozliczeń to elementarne zadania, które spoczywają na barkach pracowników kadr. Nie są to zadanie proste, aczkolwiek to często właśnie od nich zależy to, czy można powiedzieć o prawidłowym funkcjonowaniu całej firmy. Zdarza się, że zamiast specjalnego działu organizacja postawi na outsourcing kadrowo płacowy.

Co należy do obowiązków działu kadr?

Na barkach działu kadr i płac spoczywa wiele ważnych obowiązków, które wymagają bardzo rzetelnego przygotowania i podejścia, a także konkretnych predyspozycji. Głównymi zadaniami specjalistów z tego zakresu jest:

Prowadzenie dokumentacji – np. przygotowywanie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych, tworzenie kart ewidencji czasu pracy, czy też tworzenie list płac. Są to zadania, które codziennie wykonywane są przez osoby z działu kadr.

Archiwizacja dokumentów – każdy pracodawca zobowiązany jest do tego, aby przez pewien czas przechowywana była pełna dokumentacja pracownicza. Osoby za to odpowiedzialne muszą zadbać, by ich gromadzenie było zgodne z wszelkimi przepisami, a szczególnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Rozliczenia – dział kadr i płac zajmuje się także naliczaniem wynagrodzeń za wykonaną pracę, jak również za czas urlopu i chorobowego. Pracownik kadrowy jest zobowiązany do przygotowywania specjalnych pasków wynagrodzeń.

Nieustanna współpraca z wieloma instytucjami państwowymi

Na tym stanowisku niezwykle istotne jest przesyłanie informacji do wielu różnych miejsc, jak chociażby ZUS, Główny Urząd Statystyczny, czy też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie można zapominać o tym, że w kompetencji kadr znajduje się też rekrutacja nowych pracowników. Konieczne jest zatem redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń o pracę oraz późniejsza analiza dokumentów, kontakt z kandydatami i kompleksowa organizacja i kontrola przebiegu rekrutacji.

Dodatkowo, trzeba tu wspomnieć o tym, że istotny jest rozwój wszystkich pracowników. W tym dziale organizuje się przeróżne szkolenia, współpracuje się z firmami szkoleniowymi, a niekiedy i sami prowadzą kursy dla zespołu, chociażby z obszaru miękkich kompetencji.

Wymagania dotyczące pracy w dziale kadr i płac

Aby móc realizować się jako pracownik działu kadr, koniecznie jest spełnienie najważniejszych wymagań. Najważniejsze z nich to:

Wykształcenie – Niezwykle ważna jest tutaj teoria, a najlepiej mieć ukończone prawo, administrację lub finanse i rachunkowość, gdyż są to kierunku studiów, które pozwalająca uzyskanie odpowiedniej wiedzy. Niezbędne mogą okazać się też pewne kursy, czy też podyplomowe studia.

Wiedza i umiejętności – Wymagana jest doskonała znajomość prawa pracy, ale też wiedza z obszaru ubezpieczeń społecznych. Na pewno konieczna jest umiejętność obsługi ważnych programów komputerowych, a w szczególności Microsoft Excel. Dobry pracownik kadr, powinien być ponadto dokładny, komunikatywny, pracowity i nieustannie gotowy do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności.

Doświadczenie – Jako, że wielu pracodawców ceni sobie doświadczenie w tym zawodzie, warto próbować różnego rodzaju praktyk i stażów już podczas studiów.

Archiwum medyczne, naliczanie wynagrodzeń i kompleksowe prowadzenie dokumentacji firmy – Czym zajmuje się dział kadr i płac?